Save  Pasargad Committee

پيوند به خانه  

افتخار اولین ریاضی دان زن جهان، و درد استعدادهایی که در ایران هدر می روند

مریم میرزاخانی جایزه اش را از رییس جمهور کره جنوبی دریافت می کند.

روز گذشته خانم مریم میرزاخانی استاد ریاضیات دانشگاه استنفورد، مدال فیلدز را از پارک‌گیون‌های رئیس‌جمهور کره جنوبی در مراسم افتتاحیه کنفرانس جهانی ریاضیات دریافت کرد.

این جایزه برای اولین بار در تاریخ هفتاد و شش ساله خود به یک ریاضی دان زن داده می شد. .

مریم میرزاخانی در سال ۱۳۵۶ در تهران متولد شد و دوره دبیرستان را در تهران و سال های اول دانشگاه را در دانشگاه شریف گذراند. او در دوران دبیرستان صاحب دو مدال از ایران و دو مدال از المپیادهای ریاضی جهانی بود.

 

مریم میرزاخانی در سال 1356 در تهران متولد شد و دوره دبیرستان را در مدرسه فرزانگان تهران در حالیکه دارای دو مدال طلای کشوری و دو مدال طلای جهانی در المپیاد‌های ریاضی بود به پایان رساند.

مریم میرزاخانی با همسر و دخترش آناهیتا

مریم میرزاخانی یکی از بازماندگان سانحه تلخ سقوط اتوبوس دانشجویان دانشگاه شریف است. بیست و ششم اسفند 1376 اتوبوس حامل دانشجویان برجسته ریاضی دانشگاه شریف شرکت‌کننده در بیست و دومین دوره مسابقات ریاضی دانشجویی که از اهواز به تهران بر می‌گشت حوالی شهرستان پل دختر در استان لرستان، به دره سقوط کرد. در این سانحه دو راننده اتوبوس و هفت دانشجو و استاد کشته و چند تن نیز مجروح شدند.

او پس از اتمام تحصیلات در ایران بلافاصله با بورس تحصیلی دانشگاه هاروارد به آمریکا مهاجرت کرد و پس از فارغ التحصیل شدن از این دانشگاه در پژوهشگاه ریاضی کلِی به عنوان پژوهشگر و بطور همزمان استادیار و پس از چندی استاد تمام دانشگاه پرینستون به کار و تحقیق مشغول شد

او از سن 31 سالگی تا کنون با سمت استاد تمام در دانشگاه استنفورد کار می کند.‌ آخرین موفقیت ایشان نیز دریافت جایزه فیلدز و بجا گذاشتن نام خود در تاریخ بعنوان اولین ریاضی‌دان زن برنده این جایزه ارزشمند است.

همسر آمریکایی خانم میرزاخانی، جان وندراک، از پژوهشگران کمپانی آی‌بی‌ام می باشد.

 

پیروزی این زن ایرانی ـ آمریکایی ضمن شادمانی زیادی که برای بسیاری از ایرانی ها بوجود آورده موجب غمگینی آن ها نیز شده است زیرا این نوع پیروزی ها به یاد آن ها می آورد که به دلیل سیاست های عقب مانده حکومت در ارتباط با دستگاه های آموزشی، و فضای غیر قابل زندگی برای این نوع استعدادها  چه سرمایه های فکری و علمی عظیمی که هر روزه در ایران نابود شده و یا از ایران خارج می شود

مریم میرزاخانی در (نوجوانی ) کنار رفسنجانی رییس جمهور وقت حکومت اسلامی در ایران (نفر سوم از راست)

 

بیوگرافی کوتاه علمی مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی جایزه نمرهٔ کامل شد. وی نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت؛ نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت؛ نخستین کسی بود که دو سال مدال طلا گرفت و نخستین فردی بود که در آزمون المپیاد ریاضی جهانی نمرهٔ کامل گرفت.
 
سپس در سال
۱۹۹۹ کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن از برندگان مدال فیلدز گرفت.
 
از مریم میرزاخانی به عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیدهٔ سال
۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشتهٔ ریاضیات تجلیل شد.
 
میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا در سال
۲۰۱۳، جایزه کلی و مدال فیلدز در سال ۲۰۱۴ است.
 
وی از یازدهم شهریور ماه
۱۳۸۷ (اول سپتامبر ۲۰۰۸) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشتهٔ ریاضیات است

 

16 آگوست 2014

www.savepasargad.com

 

*****

 پیام تبریک آقای روحانی، رییس جمهور حکومت اسلامی خطاب به مریم میرزاخانی پرسش هایی را در میان جوانان برانگیخته است که اگر این استعدادهای استثنایی و این همت و کارآیی در جوانان ایران وجود دارد، چرا هیچ تلاشی برای حفظ آن ها و مناسب کردن فضاهای دانشگاهی در ایران نمی شود. و این که آیا چنین استعدادهای علمی، به خصوص زنان، می توانند در فضای تنگ و خفقان آورموجود در  ایران رشد کنند؟

 

آنان که ماندند چه شدند


- میترا عالی، دانشجوی نخبه دانشگاه شریف، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته بیومتریال دانشگاه صنعتی شریف، رتبه ٧ کنکور کارشناسی ارشد و عضو بنیاد ملی نخبگان، پس از انتخابات
۸۸ بازداشت شد.
- امید کوکبی، نخبه ایرانی دانشجوی فوق دکترای فیزیک اتمی با گرایش لیزر در دانشگاه تگزاس آمریکا و همچنین برگزیده المپیاد فیزیک، در بهمن ماه سال
۸۹ به ایران سفر کرد و هنگام خروج از ایران در فرودگاه بازداشت و همچنان زندانی است.
- علی اکبر محمدزاده، دانشجوی نخبه دانشگاه شریف پس از اعتراضات جنبش سبز در
۲۵ بهمن ۱۳۸۹، هنگام خروج از دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به شش سال حبس محکوم شد.
- امین نیایی فر، دانشجوی نخبه دانشگاه تهران به اتهام توهین به احمدی‌نژاد در دادسرای اوین شلاق خورد و مدتی را در اوین زندانی بود. امین نیایی فر، دانشجوی ممتاز رشته مهندسی مکانیک دانشکده فنی دانشگاه تهران.
- آرمان رضاخانی، دانشجو، برگزیده دهمین جشنواره خوارزمی از نخبگان ممتاز کشوری در المپیاد ریاضی، مکتشف قانونی در ریاضی بنام قانون مربعات و مثلثاث رضاخانی و مخترعی جوان در زمینه هایی چون سازه های معماری و کمک آموزشی فرکتال پس از حوادث
۸۸ بازداشت شد. وی پس از دریافت بورس چهار ساله از دانشگاه تگزاس اِی اَند اِم هم اکنون در رشته مهندسی کامپیوتر همین دانشگاه درحال ادامه تحصیل می باشد.
- جواد علیخانی، دانشجوی دورۀ دکترای دامپزشکی دانشگاه شهید چمران ابتدا در مهر ماه سال ٨
۶ و سپس در دوم خرداد ١٣٨٩ برای بار دوم بازداشت شد و از سوی دادگاه انقلاب به سه سال حبس محکوم شد.
- احسان عبده تبریزی، دانشجوی دکترای علوم سیاسی دانشگاه دورهام انگلستان، یکی از زندانیان حوادث پس از انتخابات. مهم ترین اتهام احسان عبده حضور در تجمع های اعتراضی ایرانیان خارج از کشور در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در لندن است و به همین دلیل به پنج سال زندان محکوم شد.
- حامد صابر از نخبگان و فارغ التحصیلان دبیرستان علامه حلی تهران و رشته مهندسی سخت افزار کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، اخذ مدال برنز المپیاد کامپیوتر کشوری، از عکاسان فعال حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری، که عکس‌های وی در بسیاری از مجلات، خبرگزاری‌ها و وب‌سایت‌های خبری و اجتماعی بین المللی انتشار یافته بود در روز ٣١ خرداد ماه
۸۹ بازداشت شده بود.
- سروش ثابت برنده‌ی مدال برنز المپیاد کامپیوتر سال
۱۳۸۱، نفر دوم المپیاد خوارزمی در رشته‌ی ریاضی سال ۱۳۸۱ و رتبه‌ی اول کنکور کارشناسی ارشد سال ۱۳۸۸، بمدت دو سال به حبس محکوم شد.
- و بسیاری دیگر از دانشجویان و شخصیتهای برجسته‌ی علمی کشور که طی سالهای گذشته بازداشت و زندان شدند

کمیته بین المللی نجات پاسارگاد

www.savepasargad.com