Save  Pasargad Committee

 

Link to English Section

پيوند به خانه  

 در خواست صدای میراث فرهنگی جهانی از سازمان ملل،

برای اعلام روز 29 اکتبر، روز کورش بزرگ به عنوان روز بین المللی آزادی عقیده و مذهب

متن اصلی (انگلیسی)

در زیر ترجمه کامل این درخواست از سایت

 http://worldculturalheritagevoices.org/

را ملاحظه می کنید

 

 عالیجناب آقای بان کی مون

سازمان ملل

چهارم اکتبر 2013

درخواست از سازمان ملل، برای اعلام روز 29 اکتبر، به عنوان روز بین المللی آزادی عقیده و مذهب

 

عالیجناب:

ما امضا کنندگان این نامه، از جانب صدای میراث فرهنگی جهانی ماموریت داریم تا با احترام از آن عالیجناب مجدانه بخواهیم که از بخش مربوطه سازمان ملل بخواهند تا روز 29 اکتبر را به عنوان روز بین المللی آزادی عقیده و مذهب اعلام کنند. صدای میراث فرهنگی جهانی سازمانی است اختصاص یافته به حفظ میراث فرهنگی کلیه اعضای جامعه جهانی، به خصوص آن ها که به وسیله ی لطمه های حاصل از جنگ، خشونت های فرقه ای، فقر، و دولت های غیر انتخابی لطمه دیده اند.

در دهه های اخیر جهان شاهد طغیان گسترنده ی برخوردهای خشونت بار ایدئولوژیک و فرقه ای در میان اجتماعات مختلف بوده است. این برخوردها قبل از هر چیز منجر به پیدایش فعالیت های سازمان یافته در راستای تخریب و یا از میان بردن میراث های فرهنگی و مذهبی دارای ارزش های ويژه تاریخی برای جامعه ملل شده است. این رفتارها اغلب در جوامعی اتفاق می افتند که احترام به آزادی شخصی عقیده و مذهب هنوز به عنوان اصل گوهرین حقوق بشر کاملا به رسمیت شناخته نشده است.

 

عالیجناب:

 بر بنیاد این واقعیت هاست که ما باور داریم که تعیین روزی برای گرامیداشت آزادی عقیده و مذهب در تقویم سازمان ملل به اعتلای اهمیت احترام گذاری به گوناگونی فرهنگی و مذهبی که سنگ بنای همزیستی صلح آمیز مردمان سراسر جهان است کمک می کند.

 

ما همچنین باور داریم که روز 29 اکتبر روز مناسبی برای گرامیداشت این آزادی است چرا که در این روز بود که کورش بزرگ فرمان تاریخی خود را در 2500 سال پیش پیرامون آزادی مذهب و رواداری صادر کرد. مهم تر از آن این که او در پی صدور فرمان رواداری و پذیرش گوناگونی فرهنگ ها و آزادی نیایش، این نظر را با عمل خود به صورت آزادسازی یهودیان به بردگی گرفته شده در بابل تعقیب کرد. به همین دلیل است که این فرمان از جانب بسیارانی نخستین بیان پذیرش یک آزادی اصلی بشری تلقی شده است. به نمایش گذاشتن دایمی این فرمان در ورودیه تالار شورای امنیت سازمان ملل خود گویای شناخت جهانی اهمیت آن است.

 

امسال بیست و نهمین روز اکتبر 2013 با نهمین گرامیداشت سالیانه ی روز کورش بزرگ از جانب ایرانیان و مردمانی از فرهنگ های مختلف سراسر جهان است. در سال 2005 بنیاد میراث پاسارگاد که نخستین سازمان غیر انتفاعی بین المللی برای حفظ میراث فرهنگی ایران شناخته می شود فکر نام گذاری روز کورش را مطرح ساخت در آنزمان آرامگاه کورش در ایران که بنایی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است در خطر آب گرفتگی ویرانی ناشی از آن بود اما تلاش شدید این سازمان و دخالت به هنگام یونسکو، کنشگران و سازمان های حقوق بشری، از این خطر جلوگیری کرد و موجب آگاهی جهانی نسبت به دهش آغازین کورش در بقای تمدن مشترک انسان ها شد. شاهد چنین آگاهی گسترده ای برگزاری نمایش استوانه ی کورش در تعدادی از موزه های شهرهای بزرگ ایالات متحده آمریکا است.

عالیجناب:

 در زمانه ای که در مناطق مختلف دنیا و به خصوص در آفریقا و آسیا حقوق بنیادین و آزادی های میلیون ها انسان از آن ها دریغ شده، و مورد بی اعتنایی و انکار خشونت آمیز دولت های غیر دموکراتیک و نامشروع قرار گرفته است، گزینش روزی برای گرامیداشت عقیده و مذهب به وسیله ی پارلمان نسل بشر واجد اهمیتی عظیم و ماندگار است. این اقدام اخطاری آشکار به رهبران سیاسی کشورهایی است که زندان هاشان پر از زندانیان عقیده و مذهب و باورند.

با این وجود میلیون ها انسان هنوز از بیان آزادانه عقاید خود می هراسند و بدون شک گزینش روزی برای آزادی عقیده و مذهب موجب پیشرفت حقوق بشری خواهد شد.

با آگاهی کامل از احترامی که آن عالیجناب برای حقوق و آزادی های بنیادین همه ی مردم جهان قایل اند ما چشم انتظار دریافت پاسخ مثبتی به تقاضای خود هستیم.

با احترامات

شکوه میرزادگی

موسس و مسئول امور اجرایی  سازمان صدای میراث فرهنگی جهانی

فرید حکمت

وکیل سازمان صدای میراث فرهنگی جهانی

 http://worldculturalheritagevoices.org

 

لطفا اگر مایل هستید یکی از این پتی شن ها را امضا کنید و برای دوستان تان بفرستید

پتی شن شماره  1 برای کسانی است که می خواهند نام شان در لیست درخواست کنندگانی که به سازمان ملل فرستاده می شود قرار گیرد. برای همین باید که آدرس شان را هم بنویسند. البته هیچ کسی جز مولف به این آدرس ها و ایمیل ها دسترسی ندارد.

1- http://www.thepetitionsite.com/takeaction/655/271/493/

 

پتی شن شماره 2  (با ترجمه کامل فارسی) برای کسانی است که می خواهند پشتیبان باشند. این ها نیازی به نوشتن آدرس خودشان ندارند و تنها ایمیل شان را می نویسند که البته آن هم کاملا محفوظ خواهد ماند

http://www.ipetitions.com/petition/world-cultural-heritage-voices/ - 2

 

 

 

 

کمیته بین المللی نجات پاسارگاد

www.savepasargad.com