International Committee to Save

the Archeological Sites of Pasargad

 

Link to Persian Section

 
يپوند به صفحه اصلی 

 

 

محور تاریخی طبیعی اصفهان برای ثبت در میراث جهانی یونسکو نخواهد رفت

  

سازمان میراث فرهنگی، پرونده محور تاریخی طبیعی اصفهان را

 برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال نکرد

از: سپهر سلیمی

www.savepasargad.com

پرونده محور طبیعی فرهنگی تاریخی اصفهان که به عنوان بلندترين محور فرهنگي تاريخي طبيعي جهان به طول 6 كيلومتر با قرار گرفتن حدود 400 اثر تاريخي فرهنگي در انتظار اقدام از سوی سازمان میراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري برای ارسال به یونسکو و ثبت جهانی بود با بی توجهی مسئولان این سازمان، ناکام ماند.

پیش از این فرخ زنوزي، مسؤول تهيه طرح تفضيلي ويژه مركز تاريخي شهراصفهان با اشاره به تلاش برای آماده شدن پرونده محور فرهنگي تاريخي اصفهان براي ثبت در فهرست آثار جهاني يونسكو گفته بود: محور فرهنگي تاريخي اصفهان در مقايسه با سایر بافت‌ها و محورهاي ثبت شده جهاني يك وجه تمايز دارند و آن اضافه شدن محور طبيعي رودخانه زاينده رود به محور تاريخي است كه با اضافه شدن محور طبیعی به محور فرهنگی تاریخی اصفهان در واقع بلندترين محور فرهنگي تاريخي طبيعي جهان به طول 6 كيلومتر با قرار گرفتن حدود 400 اثر تاريخي فرهنگي به نام ايران در جهان ثبت خواهد شد. با توجه به گستردگي طول محور و تعدد آثاري كه در محدوده محور فرهنگي تاريخي اصفهان قرار دارد ثبت آن به عنوان بلندترين محور تاريخي فرهنگی جهان با 399 ابنیه تاریخی امتيازي بسيار مهم و ارزشمند براي اصفهان و ايران در سطح جهان خواهد بود.

 زنوزي با اشاره به طول محور تصریح کرد: اگر محور فرهنگي تاريخي اصفهان از دورازه طوقچي تا میدان نقش جهان حدود 1.5 کیلومتر، مجموعه دولتخانه حدود 500 متر از میدان امام حسیندر مسير چهار باغ عباسي به سي سه پل تا جایگاه باغ جهان‌نما را  حدود 1.5 کیلومتر در نظر بگیریم وکل مسیرهای ذکر شده را در تداوم هم نگاه کنیم با محوری به طول 6 كيلومتر مواجه خواهیم شد که بلندترين محور تاريخي دنيا است و  شاخص‌ترین آثار آن در محدوده مسجد جامع تا سی‌وسه پل قرار گرفته است .

اما متاسفانه طبق آخرین خبرها، سید حسن موسوی معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري به خبرگزاری میراث آریا گفته: "کاخ گلستان و منظر فرهنگي ميمند به عنوان دو اثر ارزشمند ايراني نامزد ثبت جهاني در سال 2013 به يونسکو معرفي شده ". بر این اساس محور طبیعی تاریخی اصفهان از ثب در بین میراث جهانی باز ماند.

این در حالیست که پرونده های ثبت شده در یونسکو تحت حمایت های جهانی قرار می گیرند و همچون میدان نقش جهان هرگونه تصرف و یا تجاوز به حریم آنها با واکنش یونسکو مواجه می شود و این در شرایطی است که محور طبیعی تاریخی اصفهان بیش از هر زمان دیگری از سوی پروژه قطار شهری اصفهان و همچنین بلند مرتبه سازی در حاشیه زاینده رود مورد تعرض قرار گرفته است. علاوه بر اینها عدم تامین حقابه لازم برای زاینده رود مشکلات زیادی را برای این رودخانه بوجود آورده است و بر این اساس ثبت جهانی محور طبیعی تاریخی اصفهان می توانست باعث توجه بیشتر و حمایت از این میراث جهانی گردد.

بر این اساس و با توجه به شرایط موجود بعید به نظر نمی رسد که اراده ای برای عدم ارسال پرونده محور تاریخی طبیعی اصفهان جهت ارسال به یونسکو و ثبت جهانی وجود داشته باشد!

 

www.savepasargad.com

کمیته بین المللی نجات پاسارگاد