Save  Pasargad Committee

 

Link to English Section

 
يپوند به صفحه اصلی 

 

 

تخت جمشید، یادگار برگزاری اولین جشن های نوروزی، در خطر ویرانی

 

نام اسکندر اگر چه برای یونانیان افتخار آفرین است اما مردمان سرزمین ما قرن های قرن پیش به او نام اسکندر گجسته به معنی پلید، ناپاک، خبیث و لعنت شده دادند زیرا او پس از فتح ایران به وقت ورود به تخت جمشید، آن بنای زیبایی را که مرکز برگزاری جشن ها و سنت های ایرانیان بود به آتش کشید.

تخت جمشید که در زمان داریوش بزرگ ساخته شد سالیانی دراز پایتخت امپراتوری هخامنشیان بوده است، و به مدت پنجاه سال مرکز برگزاری جشن های مخصوص نوروز در آنجا برگزار می شد. در نخستین روز سال نو گروه های زیادی از ملل گوناگون به آنجا می آمدند تا در مراسم نوروزی شرکت کنند.

تخت جمشید در سال 330 پیش از میلاد به دست اسکندر به آتش کشیده شد اما همچنان سنگ نبشته ها و ده ها هزار  لوح بازمانده از  این بنای همچنان زیبا و با شکوه توانسته که اطلاعات مهمی در ارتباط با تاریخ و فرهنگ آن دوره از تاریخ بشری در اختیار  پژوهشگران و باستانشناسان جهان بگذارد.

متاسفانه از پس از انقلاب و به خصوص در هفت هشت سال گذشته این گنجینه تاریخی عنوان این که متعلق به شاهان بوده مورد بی توجهی های عمدی و غیر عمدی قرار گرفته و کار به جایی رسیده که اکنون در آستانه ی ویرانی کامل است.

در واقع یک بار دیگر کاری را که اسکندر در تخت جمشید انجام داد، این بار به شکلی دیگر دارد بر سر بازمانده های این بنای مهم و با ارزش می آید. بنایی که هم یادگار اولین جایگاه جشن های نوروزی ما است، هم به عنوان اثری فرهنگی تاریخی در فهرست میراث ملی ما ثبت شده، و هم به عنوان میراثی جهانی در فهرست میراث جهانی یونسکو شناخته شده است.

لطفا توجه کنید به یادداشت و عکس های زیر (1) که نشان می دهد  برخلاف گفته های روسای سازمان میراث فرهنگی و وابستگان به آن ها که مدام گفته اند و می گویند:همه چیز در امن و امان است و سلامت بر سر میراث های ملی و بشری ما چه دارد می آید. این عکس ها و گفته های مخالفین این دولت و یا منتقدین و معترضین به  سازمان میراث فرهنگی نیست بلکه سندی روشن و گویاست که در سایت دولتی ایسنا منتشر شده است.

ضمنا لطفا به تفاوت تخت جمشید در اوایل انقلاب و اکنون نیز در عکس هایی که چند سال پیش از تخت جمشید گرفته شده نیز توجه کنید.(2)

کمیته بین المللی نجات پاسارگاد

 

******

تخریب و ویرانگری تخت جمشيد

از: ایسنا - اينجا تخت جشميد است، نمادي غرورآفرين براي ايرانيان. سال‌هاي پيش پس از بارندگي كاركنان مجموعه تخت جمشيد آبراهه‌هايي ايجاد مي‌كردند تا از انباشت آب در پاي ستون‌هاي تخت جمشيد و ديگر بخش‌هاي مجموعه جلوگيري شود و در نتيجه آب و بارندگي خسارت كمتري به اين يادگار ارزشمند تاريخي وارد كند. اما در حال حاضر حتي يك روز پس از بارندگي نيز شاهد گودال‌هاي آب در سطح مجموعه تاريخي تخت جمشيد هستيم!

 

تخت جمشید امروز (1)

 

 

 

 

 

 

 

**********

تخت جمشید دیروز (2)

 

 

 

 

www.savepasargad.com

کمیته بین المللی نجات پاسارگاد