آغاز تخریب طبقه چهارم جهان نما ؛

 واقعیت یا ظاهر سازی برای جلب رضايت يونسکو

جلسه سه نفره استاندار اصفهان،معاون عمرانی استانداری و معاون حفظ و ‌احیاء و ترمیم آثار باستانی سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری کشور روز گذشته با حضور خبرنگاران در ساختمان مورد بحث جهان نمای اصفهان برگزار شد.

در این جلسه که قرار بود برای تصمیم گیری نهایی در خصوص تخریب آخرین طبقه مشکل ساز باقیمانده از ساختمان جهان نما برگزار شود، صحبت ها و رایزنی ها حاکی از آن بود که تخریب آخرین طبقه از چهار طبقه مصوب شده برای جلب رضایت سازمان بین المللی یونسکو با مشکلات و سختی های بسیاری همراه است .

این مسئله در حالی است که مسئولان شهری از جمله ذاکر اصفهانی، استاندار اصفهان اصرار بر شفاف‌سازی و تخریب هرچه زودتر طبقه باقی مانده دارد، اما کارشناس شهرداری حاضر در این جلسه در این مورد معتقد بود: تخریب سه طبقه قبلی به مراتب راحت تر بود اما برای تخریب طبقه کنونی به دلیل اینکه در طبقه وسط خریداران ساکن شده‌اند امکان تخریب وجود ندارد.

وی تصریح کرد: خطر تخریب به مراتب بالاتر رفته است و هر لحظه امکان دارد قطعه‌ای بتن به داخل محوطه پرتاب شود و از سوی دیگر هم اکنون تمام طبقات از زیر آب‌بندی شده اند یعنی باید سیستم تاسیسات را دوباره بازسازی کرد در حالی که هفتاد درصد ساختمان به مالکین فروخته شده است و ضربات کمپرسور تمام ساختمان را به لرزه می اندازد . تخریب در ارتفاع 30 40 متری بسیار کار سختی است .

از سوی دیگر معاون عمرانی استانداری اصفهان در این مورد اظهار داشت: در روز بازدید کارشناسان سازمان یونسکو اگر میزان تخریب فعلی مورد تایید هیات اعزامی از یونسکو واقع نشد، شروع به تخریب کامل می‌کنیم

صمصام شریعت تصریح کرد: بهتر است با موقعیت کنونی ساختمان، با حداقل تخریب شروع و در طول مدت تخریب کامل صورت بگیرد.

معاون سازمان میراث فرهنگی: در پی تخریب در ظاهر نباشیم

همچنین معاون حفظ، ‌احیاء و ترمیم آثار باستانی سازمان میراث فرهنگی کشور نیز با تاکید بر تخریب کامل طبقه باقی مانده گفت: ما باید پیش از اعزام هیات یونسکو، در طی نامه‌ای برای آنان شفاف‌سازی کنیم و سپس عکس‌العمل آنها را بسنجیم.

مسعود علویان صدر در ادامه افزود: قبول داریم که تخریب چنین سازه‌ای کار سختی است اما با این مورد نمی‌توان شوخی کرد و اگر تخریب را شروع کردیم باید تا آخر حرکت کنیم و در پی تخریب در ظاهر نباشیم.

وی در ادامه گفت: در راستای مصوبات یونسکو برای تعدیل 4طبقه برج جهان‌نما با همکاری شهرداری اصفهان، استانداری اصفهان و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، تاکنون سه طبقه حذف شده و تا یک ماه دیگر فرصت داریم تا طبقه چهارم را نیز تخریب کنیم.

 هیات اعزامی یونسکو برای بررسی سه موضوع به اصفهان سفر می کنند

معاون حفظ، ‌احیاء و ترمیم آثار باستانی سازمان میراث فرهنگی کشور گفت: هیات اعزامی از یونسکو، برای بررسی سه موضوع برج جهان‌نما و تعدیل آن، تاثیرات زیست محیطی متروی اصفهان و اقدامات کارشناسی در مورد محور شرقی و غربی متروی اصفهان به این استان سفر می‌کند.

وی اظهار داشت: با شروع تعدیل جهان‌نما این نگرانی رفع می شود و می‌توان همچنان شاهد تدوام حضور میدان نقش جهان در فهرست آثار جهانی باشیم.

علویان صدر با اشاره به اینکه عملیات تعدیل این برج کار سختی است و تمهیدات فنی خاص خود را می طلبد، افزود: در این مورد براساس مصوبه دور دوم سفر رییس دولت دهم به اصفهان مبلغ سه میلیارد تومان توسط سازمان میراث فرهنگی، استانداری اصفهان و نهاد ریاست جمهوری در این مورد به شهرداری پرداخت می‌شود.

استاندار اصفهان: طبقه باقیمانده قطعا تخریب می‌شود

استاندار اصفهان نیز در این مورد اظهار داشت: در واقع آنچه در مورد تعدیل برج جهان نما، اتفاق می‌افتد عمدتا در تعامل با یونسکو است تا آثار باستانی و هویت فرهنگی و هنری اصفهان حفظ شود.

ذاکر اصفهانی با اشاره به اینکه عملیات تعدیل برج جهان‌نمای اصفهان آغاز شده است، گفت: قصد داریم با تخریب این ساختمان پایبندی خود به نهادهای بین‌المللی را نشان دهیم و تحقق این مهم حسن نیت جمهوری اسلامی ایران را در جوامع و میثاق‌های بین‌المللی نشان می‌دهد.علاقمند هستیم قدمت فرهنگی و تاریخی اصفهان را در برابر دید جهانیان قرار دهیم و نوع تعاملات خود را نیز گسترش دهیم.

استاندار اصفهان همچنین با تاکید بر تخریب قطعی یک طبقه باقی مانده تصریح کرد: این اتفاق به هیچ عنوان ظاهر سازی برای جلب رضایت هیات اعزامی از یونسکو نیست زیرا می خواهیم حسسن نیت خود را به جامعه بین الملل و بخصوص یونسکو نشان بدهیم.

پیش از این بر اساس مصوبه سازمان یونسکو قرار بود تا چهار طبقه از برج جهان نمای اصفهان که تاثیر مخربی بر میدان نقش جهان اصفهان داشت، تخریب شود که در گام نخست با مخالفت مسئولان شهری اصفهان روبرو شد ولی در نهایت مسئولین شهری اصفهان اقدام به تخریب سه طبقه از این ساختمان کردند و اکنون نیز کارشناسان یونسکو قرار است تا ظرف ۱ ماه آینده برای مشاهده تعدیل کامل( چهار طبقه) این ساختمان، از اصفهان بازدید کنند.

تخریب یا ظاهرسازی برای جلب رضایت

به گزارش پایگاه خبری خلیج فارس، هرچند طبق گزارش های خبرگزاری های مختلف، تخریب چهارمین طبقه برج جهان نمای اصفهان تا یک ماه دیگر عملی می شود اما اخبار رسیده به خبرنگار پایگاه خبری خلیج فارس از ظاهرسازی مسئولین اصفهانی برای فرار از این قضیه حکایت دارد.

بر اساس شنیده های خبرنگار ما، مسئولین اصفهانی دور از چشم خبرنگاران در بالاترین طبقه برج، به سختی های تخریب چهارمین طبقه جهان نما اشاره کرده و راهکارهایی برای ظاهرسازی ارایه کرده اند.

از جمله صمصام شریعت، معاون عمرانی استانداری اصفهان  در این خصوص در ان جلسه دور از چشم خبرنگاران اظهار داشت: از نظر من، فعلا پنجره ها و دیوارها تخریب شود و در روز بازدید از سازمان یونسکو اگر این میزان تخریب مورد تایید هیئت اعزامی از یونسکو واقع نشد پس از ساعت استراحت آنان، شروع به تخریب کامل خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: بهتر است با موقعیت کنونی ساختمان، حداقل تخریب را داشته باشیم و با شروع تخریب های اطراف ساختمان، تلاش شود که گزارش ها به صورت مثبت به سازمان کل یونسکو داده شود.

همچنین کارشناس شهرداری حاضر در این جلسه در این مورد معتقد بوده است: تخریب سه طبقه قبلی به مراتب راحت تر بود اما برای تخریب طبقه کنونی به دلیل اینکه در طبقه وسط خریداران ساکن شده‌اند امکان تخریب وجود ندارد.

وی تصریح کرد: خطر تخریب به مراتب بالاتر رفته است و هر لحظه امکان دارد قطعه‌ای بتن به داخل محوطه پرتاب شود و از سوی دیگر هم اکنون تمام طبقات از زیر آب‌بندی شده اند یعنی باید سیستم تاسیسات را دوباره بازسازی کرد در حالی که ۷۰ درصد ساختمان به مالکین فروخته شده است و ضربات کمپرسور تمام ساختمان را به لرزه می اندازد . تخریب در ارتفاع 30 40 متری بسیار کار سختی است.

http://www.persigulf.com/archives/1016/

 

کميته بين المللی نجات پاسارگاد

www.savepasargad.com